Cowbell Mathematics Competition 2016 Results Is Out

Cowbell Secondary School Mathematics TV Quiz Show Popularly known as Cowbell Mathematics Competition has released the Results for the 2016 qualifying exams of Cowbell Secondary School Mathematics TV Quiz Show 2016/2017 session.

Below are the Results for the Cowbellpedia Secondary School Mathematics TV Quiz Show 2016/2017.

HOW TO CHECK COWBELL MATHEMATICS COMPETITION 2016 RESULT.

COWBELL MATHEMATICS COMPETITION 2016 RESULT FOR JUNIOR CATEGORY FINALISTS


State Candidate Name School Candidate Number Candidate Score Qualification Status
Abia UKPABI ONYEDIKACHI BRITARCH SECONDARY SCHOOL 2016-AB-077-J-088 100 Qualified (Top 20)
Cross-River DUKE UMANAH FAVOUR DEEPER LIFE HIGH SCHOOL CALABAR 2016-CR-105-J-105 100 Qualified (Top 20)
Ogun DANIEL OREOFE THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-J-001 100 Qualified (Top 20)
Osun AYOMIDE ABDULWAHEED NAFISAT REALITY HIGH SCHOOL 2016-OS-002-J-003 100 Qualified (Top 20)
Osun OSAGIEDE EFOSA OBAFEMI AWOLOWO UNIVERSITY INTERNATIONAL SCHOOL ILE IFE 2016-OS-005-J-093 100 Qualified (Top 20)
Osun AJAYI AYOMIDE BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-J-015 100 Qualified (Top 20)
Abuja ATOH NYEMIKE LOYOLA JESUIT COLLEGE 2016-AU-210-J-109 99 Qualified (Top 20)
Abuja UZO ANGELICA LOYOLA JESUIT COLLEGE 2016-AU-210-J-107 99 Qualified (Top 20)
Imo IMO AMARACHI FEDERAL GOVERNMENT GIRLS COLLEGE OWERRI 2016-IM-134-J-019 99 Qualified (Top 20)
Imo IKE CHINENYE FEDERAL GOVERNMENT GIRLS COLLEGE OWERRI 2016-IM-134-J-018 99 Qualified (Top 20)
Ogun IGBAN EMMANUEL THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-J-005 99 Qualified (Top 20)
Ogun ALABI OLUWAFUNKE SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-J-181 99 Qualified (Top 20)
Ogun TIAMIYU TAOFIKAT SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-J-179 99 Qualified (Top 20)
Ogun IDOWU OLUWATUNMISE SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-J-180 99 Qualified (Top 20)
Osun AKINOLA RUKAYAT MIRACLE INTERNATIONAL SCHOOL OSOGBO 2016-OS-003-J-291 99 Qualified (Top 20)
Abuja OKEKE FAVOUR LOYOLA JESUIT COLLEGE 2016-AU-210-J-105 98 Shortlisted (Top 20)
Anambra NWOBBI CHUKWUEMEKA FEDERAL SCIENCE AND TECHNICAL COLLEGE AWKA ANAMBRA STATE 2016-AN-089-J-175 98 Shortlisted (Top 20)
Delta ORU OVIE EVERGREEN ACADEMY 2016-DE-114-J-276 98 Shortlisted (Top 20)
Delta EKENE TIFFANY GRACEVILLE HIGH SCHOOL 2016-DE-220-J-332 98 Shortlisted (Top 20)
Enugu JOHNSON IKEONYIA COLLEGE OF THE IMMACULATE CONCEPTION ENUGU 2016-EN-125-J-084 98 Shortlisted (Top 20)
Enugu OFFOR UGOCHUKWU PRINCE UNIVERSITY OF NIGERIA SECONDARY SCHOOL ENUGU CAMPUS 2016-EN-127-J-056 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos ADEBAYO TANITOLUWA SUPREME EDUCATION FOUNDATION SCHOOL 2016-LA-070-J-074 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos OLASOJU EMMANUEL FEDERAL SCIENCE & TECH. COLLEGE YABA 2016-LA-071-J-146 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos OSOBA OLAJIDE ATLANTIC HALL 2016-LA-055-J-001 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos SANNI RILWAN O KINGS COLLEGE LAGOS 2016-LA-057-J-013 98 Shortlisted (Top 20)
Lagos SOLEYE OLAMIDE DANSOL HIGH SCHOOL 2016-LA-070-J-092 98 Shortlisted (Top 20)
Ogun EKOKO JULIET THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-J-004 98 Shortlisted (Top 20)
Ogun OKOLI GLORY THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-J-002 98 Shortlisted (Top 20)
Ondo BALOGUN DENNIS GREATER TOMORROW INTERNATIONAL COLLEGE 2016-ON-183-J-003 98 Shortlisted (Top 20)
Ondo OLORUNFEMI TOYOSI MODEL SECONDARY SCHOOL OBAILE 2016-ON-215-J-390 98 Shortlisted (Top 20)
Osun ATOLAGBE PETER MIRACLE INTERNATIONAL SCHOOL OSOGBO 2016-OS-003-J-290 98 Shortlisted (Top 20)
Osun FAKOREDE OLUWAFUNBI BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-J-011 98 Shortlisted (Top 20)
Abia CHUKWUMA ILOABUCHI COLLINS DORITY INTERNATIONAL SECONDARY SCHOOL 2016-AB-078-J-099 97 Qualified (State Rep.)
Akwa-Ibom OKON EDIDIONG TOPFAITH INTERNATIONAL SECONDARY SCHOOL 2016-AK-083-J-047 97.5 Qualified (State Rep.)
Anambra KIZITO CHUKWUDI ILOAFUNAM FEDERAL GOVERNMENT COLLEGE NISE 2016-AN-089-J-209 97 Qualified (State Rep.)
Bauchi HASHIMU MUHAMMAD GJDSS DANGIKKA BAKARO BAUCHI 2016-BA-095-J-021 90 Qualified (State Rep.)
Bayelsa IBABA AYIBATARI BELARY SCHOOLS 2016-BY-098-J-011 88 Qualified (State Rep.)
Benue ELOCHUKWU EMMANUEL CALVARY ARROWS COLLEGE 2016-BE-103-J-337 95 Qualified (State Rep.)
Cross-River HAROLD GODSWILL DEEPER LIFE HIGH SCHOOL CALABAR 2016-CR-105-J-106 95 Qualified (State Rep.)
Ebonyi DIVINE NZUBECHUKWU UZAGU FEDERAL GOVERNMENT COLLEGE OKPOSI 2016-EB-120-J-029 92 Qualified (State Rep.)
Edo MAYAKI FAVOUR GLORY LAND SECONDARY SCHOOL 2016-ED-040-J-090 97.5 Qualified (State Rep.)
Ekiti CHARLES OLUWAYOMI ADESOBA PETOA CITY COLLEGE ADO EKITI EKITI STATE 2016-EK-017-J-038 96 Qualified (State Rep.)
Gombe GABRIEL MICAH EVANGEL COLLEGE 2016-GO-131-J-093 79 Qualified (State Rep.)
Imo AUSTINE JESSICA FEDERAL GOVERNMENT GIRLS COLLEGE OWERRI 2016-IM-134-J-017 97.5 Qualified (State Rep.)
Jigawa SADI UMAR IBRAHIM DUTSE MODEL INTERNATIONA SECONDRY SCHOOL 2016-JI-140-J-017 57 Qualified (State Rep.)
Kaduna ISHANG GOODNESS NIGERIAN TURKISH INTERNATIONAL COLLEGE 2016-KA-146-J-021 97.5 Qualified (State Rep.)
Kano SHUAIBU MAJE ABDULLAHI NTIC KANO BOYS 2016-KN-151-J-005 97 Qualified (State Rep.)
Katsina SHUKURA KAMADDEEN FGC DAURA 2016-KT-153-J-210 79 Qualified (State Rep.)
Kebbi LIONEL DANIEL ALIU NYSC BIRNIN KEBBI 2016-KE-159-J-099 73 Qualified (State Rep.)
Kogi JAMES DAVID GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL 2016-KO-162-J-225 94 Qualified (State Rep.)
Kwara AMEEN OPEYEMI AHMAD UNILORIN SEC. SCH 2016-KW-007-J-366 97 Qualified (State Rep.)
Nasarawa KAMA EKENE ST AUGSTINES COLLEGE NEW KARU 2016-NA-225-J-035 86 Qualified (State Rep.)
Niger ISINKAYE PRAISE OLUWAFISAYO FEDERAL GOVERNMENT ACADEMY SULEJA NIGER STATE 2016-NI-173-J-093 97.5 Qualified (State Rep.)
Oyo EGBEWOLE VICTOR LARIKEN COLLEGE 2016-OY-025-J-270 97 Qualified (State Rep.)
Plateau ANDREW ANAKLING BAPTIST HIGH SCHOOL 2016-PL-190-J-372 94 Qualified (State Rep.)
Rivers MGBEMENA VICTOR GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL PORT HARCOURT 2016-RI-196-J-031 97.5 Qualified (State Rep.)
Sokoto ANEFU FAVOUR GLOBAL KIDS ACADEMY 2016-SO-232-J-032 95 Qualified (State Rep.)
Taraba AUWAL IMAM USAMA IQRA SCIENCE ACADEMY 2016-TA-203-J-068 93 Qualified (State Rep.)
Zamfara IBRAHIM ISHAQ CALIPHATE INTERNATIONAL SCHOOL GUSAU 2016-ZA-205-J-260 97 Qualified (State Rep.)

COWBELL MATHEMATICS COMPETITION 2016 RESULT FOR SENIOR CATEGORY FINALISTS


State Candidate Name School Candidate Number Candidate Score Qualification Status
Enugu OSONDU VICTOR AGBO COLLEGE OF THE IMMACULATE CONCEPTION ENUGU 2016-EN-125-S-081 100 Qualified (Top 20)
Ogun UDOH BLESSING THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-006 100 Qualified (Top 20)
Osun AROMOLARAN ADEGOKE BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-S-019 100 Qualified (Top 20)
Kwara BABALOLA IYIOLA UNILORIN SEC. SCH 2016-KW-007-S-487 99 Qualified (Top 20)
Ogun AHMED OLUWASEUN SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-S-165 99 Qualified (Top 20)
Abia KENECHUKWU EGBO MARIST BROTHERS JUNIORATE 2016-AB-077-S-022 98 Qualified (Top 20)
Cross-River NJOKU FAVOUR ENYINNAYA NIGERIA NAVY SECONDARY SCHOOL 2016-CR-105-S-031 98 Qualified (Top 20)
Delta OKOLIE ONYINYE GRACEVILLE COLLEGE ASAGBA 2016-DE-220-S-208 98 Qualified (Top 20)
Ogun FATOKE ADEMOLA OTA TOTAL ACADEMY 2016-OG-179-S-047 98 Qualified (Top 20)
Ondo ADEBAYO REDEMPTION MODEL SECONDARY SCHOOL ALAGBAKA AKURE 2016-ON-215-S-197 98 Qualified (Top 20)
Delta AKPOBOME MAMUS NEPA STAFF SECONDARY SCHOOL SAPELE 2016-DE-112-S-037 97 Qualified (Top 20)
Kwara JIMOH YUSUF FEDERAL GOVERNMENT COLLEGE ILORIN 2016-KW-007-S-092 97 Qualified (Top 20)
Ogun ADEYANJU HASANAH OTA TOTAL ACADEMY 2016-OG-179-S-046 97 Qualified (Top 20)
Ogun EMODA OLUWASEUN SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-S-163 97 Qualified (Top 20)
Ondo OHUNGBAGBE MAYOWA GREATER TOMORROW INTERNATIONAL COLLEGE 2016-ON-183-S-008 97 Qualified (Top 20)
Osun OLUWADAMILARE MICHAEL SAMUEL REALITY HIGH SCHOOL 2016-OS-002-S-010 97 Qualified (Top 20)
Osun ADEBISI AKINLOLUWA BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-S-020 97 Qualified (Top 20)
Oyo TENIFAYO OLUWASEGUN FAGBEMI ORITAMEFA BAPTIST MODEL SCHOOL RINGROAD IBADAN 2016-OY-025-S-143 97 Qualified (Top 20)
Akwa-Ibom UTIN ETIETOP PEGASUS HIGH SCHOOL EKET 2016-AK-082-S-051 96 Shortlisted (Top 20)
Akwa-Ibom UTUK UWAKMFON PEGASUS HIGH SCHOOL EKET 2016-AK-082-S-052 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun OLADEJI OLAITAN THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-007 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun ADEYEMI TAIWO THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-010 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun OGUNTADE AYOOLUWA THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-009 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun OKEY IHEDI CHIAMAKA THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-008 96 Shortlisted (Top 20)
Osun AJEWOLE AYOMIDE BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-S-016 96 Shortlisted (Top 20)
Osun FALOPE STANLEY VICKAYOR COMPREHENSIVE COLLEGE 2016-OS-005-S-061 96 Shortlisted (Top 20)
Plateau MADOR UREN REDEEMED PEOPLES ACADEMY JOS 2016-PL-190-S-075 96 Shortlisted (Top 20)
Plateau ONUORAH ONYEDIKA ST PAULS ACADEMY JOS 2016-PL-190-S-187 96 Shortlisted (Top 20)
Abia EMENIKE CLINTON MARIST COMPREHENSIVE ACADEMY 2016-AB-077-S-015 92 Qualified (State Rep.)
Abuja YAMUSA SHITTA GODWIN BOYS SECTION NIGERIAN TURKISH INTERNATIONAL COLLEGE 2016-AU-210-S-017 90 Qualified (State Rep.)
Anambra AZUKA CALLISTUS MONSIGNOR MADUKA MEM SECONDARY SCHOOL EKWULOBIA 2016-AN-090-S-094 93 Qualified (State Rep.)
Bauchi NENPIN AYUBA IMMACULATE CONCEPTION SECONDARY SCHOOL BAUCHI 2016-BA-095-S-056 76 Qualified (State Rep.)
Bayelsa EBIKAKE EDOH BELARY SCHOOLS 2016-BY-098-S-015 80 Qualified (State Rep.)
Benue VERINUMBE NATOR ECWA SECONDARY SCHOOL 2016-BE-103-S-141 95 Qualified (State Rep.)
Cross-River ESHIET LAURETHA ST ANNES HIGH SCHOOL 2016-CR-105-S-010 94 Qualified (State Rep.)
Delta NWAJIAKU CHISMAG DSC TECHNICAL HIGH SCHOOL 2016-DE-111-S-061 95 Qualified (State Rep.)
Ebonyi NKWUDA THEOPHILUS TWELVE APOSTLES COLLEGE SHARON 2016-EB-121-S-022 88 Qualified (State Rep.)
Edo EMMANUEL KING FORTUNE WORD OF FAITH SCHOOLS 2016-ED-037-S-260 95.5 Qualified (State Rep.)
Ekiti OLUWATOSIN TIMOTHY ADEDIPE SHEPHERD INTERNATIONAL COLLEGE ADO EKITI 2016-EK-017-S-042 93 Qualified (State Rep.)
Enugu BLESSING OGODO AIR FORCE COMPREHENSIVE SCHOOL AGBANI 2016-EN-127-S-014 92 Qualified (State Rep.)
Gombe SULEIMAN MUHAMMAD MUBARAK JIBWIS GOMBE 2016-GO-131-S-078 70 Qualified (State Rep.)
Imo DURU CHIMEZIRIM ST LINUS SECONDARY SCHOOL AWO OMAMMA 2016-IM-136-S-056 92 Qualified (State Rep.)
Jigawa SHEHU HABIB SCIENCE SECONDARY SCHOOL KAFIN HAUSA 2016-JI-236-S-003 81 Qualified (State Rep.)
Kaduna SIMEON ANTE JOY INTERNATIONAL COLLEGE KADUNA 2016-KA-143-S-065 87 Qualified (State Rep.)
Kano AMINU YUSUF RIMIN KUNTAU SCIENCE ACADEMY 2016-KN-151-S-630 88 Qualified (State Rep.)
Katsina MUKHTAR SANI ADAM G.S.S KANTA 2016-KT-154-S-229 74 Qualified (State Rep.)
Kebbi FAHAD MOSHOOD BASAURA INSTITUTE OF COMPREHENSIVE EDUCATION 2016-KE-159-S-131 74 Qualified (State Rep.)
Kogi DAMALE ADUOJO NATHANIEL ALEKA ACADEMY ANKPA 2016-KO-160-S-008 91 Qualified (State Rep.)
Kwara ABOLARIN BUKOLA LANDMARK UNIVERSITY SECONDARY SCHOOL OMU ARAN 2016-KW-010-S-017 94 Shortlisted (State Rep.)
Kwara SONNYEGBEAHIE AKHERE LANDMARK UNIVERSITY SECONDARY SCHOOL OMU ARAN 2016-KW-010-S-021 94 Shortlisted (State Rep.)
Lagos IMAFIDON EUSTACE WHITESANDS SCHOOL 2016-LA-059-S-027 95 Qualified (State Rep.)
Nasarawa KAMA VALENTINE ST AUGSTINES COLLEGE NEW KARU 2016-NA-225-S-038 91 Qualified (State Rep.)
Niger ABDULGANIY ABDULSAMAT AYOMIDE FEDERAL GOVERNMENT ACADEMY SULEJA NIGER STATE 2016-NI-173-S-098 87 Qualified (State Rep.)
Ondo IKUOMOLA OLAMIDE GREATER TOMORROW INTERNATIONAL COLLEGE 2016-ON-183-S-007 95 Qualified (State Rep.)
Oyo ADEWUMI SHARON ALL SOULS HIGH SCHOOL 2016-OY-032-S-064 95 Qualified (State Rep.)
Rivers NWAGU KENNETH GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL PORT HARCOURT 2016-RI-196-S-038 93 Qualified (State Rep.)
Sokoto EJEMBI STEPHEN ISAAC BLUE CRESCENT SCHOOL,SOKOTO 2016-SO-201-S-208 93 Qualified (State Rep.)
Taraba ABDULHAKEEM OBEJARA ELLY DEMONSTAATION ACADEMY SERTI 2016-TA-202-S-042 95.5 Qualified (State Rep.)
Zamfara ABDULMALIK LAWAL CALIPHATE INTERNATIONAL SCHOOL GUSAU 2016-ZA-205-S-261 89 Qualified (State Rep.)

Do you want fast updates? Don't Hesitate to Like our Facebook Page AND Also Follow Us On Twitter, Thanks and Share this Post below.



Sign Up in Seconds
Sign up with your email address to receive latest updates straight in your inbox.

43 Comments

  1. obongofon November 22, 2016
  2. Anonymous November 15, 2016
  3. James Mary ifeoluwa August 18, 2016
  4. Odukunmoju oluwafemi August 11, 2016
  5. Adebayo oreoluwa July 25, 2016
  6. jessica modestus July 22, 2016
  7. Oyong christiana ernest July 20, 2016
  8. my name is rongbe moyinoluwa July 16, 2016
  9. Kabir sani sani July 15, 2016
  10. Kabir sani sani July 15, 2016
  11. Kabir sani sani July 15, 2016
  12. Kabir sani sani July 15, 2016
  13. Kabir sani sani July 15, 2016
  14. Mas'ud Ibrahim July 12, 2016
  15. abba usman July 10, 2016
  16. chidiebere raphael chinedu July 9, 2016
  17. odoh ifeanyi July 4, 2016
  18. SAIKI DANIEL SURU July 3, 2016
  19. SAIKI DANIEL SURU July 3, 2016
  20. dell international Collge Asaba July 1, 2016
  21. safiya Bello June 14, 2016
  22. Anonymous June 13, 2016
  23. omotayo Joshua June 12, 2016
  24. omokaro resosa June 12, 2016
  25. Adeleke Johnson June 9, 2016
    • SNG June 10, 2016
      • Odukunmoju oluwafemi August 11, 2016
  26. Anonymous June 6, 2016
  27. Oyekan sherifdeen June 6, 2016
  28. ADENEKAN SAMUEL June 6, 2016
  29. chimaroke ndubuisi June 5, 2016
    • SNG June 5, 2016
  30. Olafisoye oluwatosin June 4, 2016
  31. Maryam Musbau kaño state June 4, 2016
  32. Maryam musbau June 4, 2016
  33. muritala mariam June 4, 2016
  34. muritala mariam June 4, 2016
  35. Chinaza Idenyi June 3, 2016
  36. Oyo State June 2, 2016
    • Maryam musbau June 4, 2016
    • my name is Rongbe moyinoluwa July 16, 2016
    • my name is Rongbe moyinoluwa for juniorr category July 16, 2016
    • my name is Rongbe moyinoluwa for juniorr category July 16, 2016

Leave a Reply